Dne 28. oktobra je v dvorani Državnega sveta v Ljubljani potekala 10. obletnica instituta mladinskega delegata pri Organizaciji združenih narodov (OZN), in sicer ob proslavi dne OZN, ki smo ga praznovali 24. oktobra.

Institut mladinskega delegata Slovenije pri OZN, ki je bil leta 2014 ustanovljen v sodelovanju Mladinskega sveta Slovenije, Ministrstva za zunanje zadeve in Društva za Združene Narode za Slovenijo z namenom, da ponesejo glas mladih iz Slovenije na najvišje nivoje odločanja v OZN in drugih mednarodnih odločevalskih procesih. Mladi delegati imajo tako priložnost zastopati interese slovenske mladine na najvišjih ravneh globalne diplomacije in opozoriti na ključne izzive, s katerimi se soočajo mladi danes.

Dogodek je otvoril podpredsednik za mednarodno sodelovanje pri Mladinskem svetu Slovenije, Žiga Ciglarič: “V zadnjih 10 letih smo partnerji spisali zgodbo o uspehu. Vsak slovenski mladinski delegat je imel drugačno ozadje, drugo zgodbo. Vsem pa je bilo skupno to, da smo ob svoji raznolikosti in ob različnem »fokusu« uspešno in glasno reprezentirali mnenje vseh mladih iz Slovenije, ob tem pa ste nam vsi partnerji stali ob strani, za kar se vam v svojem in v imenu mladinskih delegatov iskreno zahvaljujem. Kot podpredsednik MSS za mednarodno sodelovanje se na tem mestu zavezujem, da bo ohranjanje mladinskega delegata pri OZN ena izmed glavnih prioritet, pri tem pa se bomo zavzemali za še večje vključenost vseh partnerjev, predvsem pa to, da bodo mladi iz naše države imeli možnost sodelovati na najvišji diplomatski ravni.Ob deseti obletnici še enkrat iskreno čestitam vsem prisotnim in se zahvaljujem partnerjem, ki ste nam, mladim, omogočili, da imamo predstavnika tudi pri Združenih narodih. Na MSS smo zadovoljni z razvojem samega delegata in tudi tem, kje ste (smo) bivši mladinski delegati danes – čeprav se je naš mandat že zaključil, smo vsi še vedno aktivni zagovorniki potreb mladih, ranljivih skupin in manjšin, ob tem pa dokazujemo, da nikoli nismo premladi, da bi spremenili svet.”

Aktualni mladinski delegat pri OZN, Max Davidović, je izpostavil: “Ob prvem desetletju instituta vas torej vse pozivam, da podpremo in še naprej razvijamo obstoječe institute zagovorništva preko vključevanja v delo doma in po svetu, z okrepljeno finančno in strukturno podporo ter na najbolj osnovni ravni – s komunikacijo. Komunikacijo skupnih prioritet, volje in načrtov. Tam naj se naše delo začne, in z realizacijo interesov slovenske mladine tudi konča. Skupaj nam bo to uspelo.”

Na dogodku je bila predstavljena tudi Deklaracija o prihodnosti mladinskih delegatov, ki med drugim opozarja, da je mlade treba ne le slišati, ampak jim tudi omogočiti konkretne priložnosti za sooblikovanje naše skupne prihodnosti, in sicer z vključevanjem v odločevalske procese in ponujanjem priložnosti za podajanje mnenj mladih na obravnavane tematike. Da bi dosegli dolgoročen uspeh Instituta mladinskega delegata Slovenije, je nujno zagotoviti stabilno in dolgoročno financiranje.

V zaključnem delu dogodka je Društvo za Združene narode za Slovenijo podelilo priznanja avtorjem in avtoricam za najboljša diplomska, magistrska in doktorska dela na področju delovanja OZN. Dobitniki priznanj so Ana Maša Leskovšek, dr. Anka Mohorič Kenda, Janina Mikič, Maja Drnovšek, Patricija Glavica, Patrik Bole in dr. Tadej Košmerl.

Vir: Društvo za ZN za Slovenijo in MSS