Ob mednarodnem dnevu vesti je We World v sodelovanju s partnerji priznanega projekta #MigratED, med njimi Platformo SLOGA, organiziral zaključno konferenco projekta, ki je potekala 6. in 7. aprila 2021.
»Ne smemo delati za mlade, ampak moramo delati z mladimi.« – Stefano Piziali, We World
Mednarodna večdeležniška konferenca je zagotovila forum za razpravo in izmenjave o povezanih ter soodvisnih temah globalnega učenja, socialne vključenosti migrantov in digitalizacije izobraževanja, tudi v luči izzivov (in priložnosti), ki jih prinašajo ukrepi za zajezitev pandemije. Kot je v sklepni refleksiji izpostavil Stefano Piziali z We World, je bil projekt #MigratED v izhodišču zasnoven z namenom naslavljanja predsodkov in napačnih predstav, ki jih imamo o migrantih, in naslavljanja pomena socialne vključenosti na področju izobraževanja; ti izzivi so se s pandemijo le še poglobili.
Vabljeni k ogledu posnetka konference: prvi dan in drugi dan konference.
Konferenco je otvorila Ditta Trindade Dolejsiova z Global Education Network Europe (GENE), ki je orisala globalno učenje v Evropski uniji in primere aktivnosti globalnega učenja, ki so naslavljali migracije in jih je GENE prepoznal oz. nagradil kot primere inovativnih dobrih praks globalnega učenja; med slednjimi tudi projekta članic Platforme SLOGA Društva Humanitas in Foruma za enakopraven razvoj.
Prvi panel (6. aprila) je naslovil digitalizacijo izobraževanja in vpliv epidemije Covid-19 na izobraževanje. V vsebinskem uvodu v panel je Myria Georgiou z London School of Economics (Združeno kraljestvo) poudarila, da so razprave o negativnem predstavljanju migracij v medijih pomembne zaradi številnih napačnih predstav o migracijah. Na panelu, ki ga je povezovala Sandra Oliveira (4Change, Portugalska), so sodelovali Lambrini Stamati iz Mednarodne organizacije za migracije (Grčija), Gabriella Taddeo z INDIRE (Italija), Chrysanthi Nicodemou z Regijske gimnazije Kokkinotriithia (Ciper) in Konstantina Tsene, Junior High School of Avlonas, Attiki (Grčija). Izbuh korona-krize je izpostavil neenakosti pri dostopu do kakovostnega izobraževanja in potrebo po krepitvi digitalnih veščin, vključno z digitalizacijo globalnega učenja.
Na drugem panelu (7. aprila) o vključujočem izobraževanju in integraciji migrantov je sodelovala Urška Kurmanšek z Osnovne šole Livada. Učenke Osnovne šole Livada so v okviru projekta MigratED pripravile video o večkulturnosti na njihovi šoli. V razpravi, ki jo je moderirala Dimitra Deroyannis z Action Aid Hellas (Grčija), so sodelovale še Panagiota Kaisari – UNICEF Grčija, Kistina Marku – Cyprus Refugee Council, dr. Gelly Aroni z grškega Ministrstva za migracije in azil, Sara Caetano s portugalskega ACM – Migrations High-Commission, Marta Salinaro z University of Bologna Alma Mater Studiorum (Italija). Osrednje sporočilo panela je bilo, da je tudi v času pandemije potrebno poskrbeti za enake možnosti in udejanjanje pravice priseljenskih otrok do izobraževanja.
Na tretjem panelu o globalnem učenju, ki ga je povezovala vodja projekta #MigratED pri Platformi SLOGA Adriana Aralica, sta sodelovali Irma Šinkovec z Ministrstva za zunanje zadeve in ravnateljica Osnovne šole Kungota Zdenka Keuc, mentorica skupine dijakov in dijakinj II. gimnazije Maribor, ki so v okviru projekta #MigratED pripravili video o prisilnih migracijah. Na panelu so sodelovale Paola Berbeglia, članica izvršnega odbora CONCORD Europe in predsednica CONCORD Italia), Giordana Francia z Italian Alliance for Sustainable Development – ASviS in Célia Quico z Univerze v Lusófoni, School of Communication, Arts and Information Technologies. Govorke so pomenile pomen sodelovanja in povezovanja različnih deležnikov z različnih ravni ter umeščanja globalnega učenja v formalno izobraževanje.
Konferenco je z zaključnim nagovorom sklenil Andrea Lapegna z Lifelong Learning Platform – projekt #MigratED je bil namreč lani nagrajen kot najboljša praksa v kategoriji »učenje, ki opolnomoči – prihodnost učenja«. Poudaril je, da je vseživljenjsko učenje, tako formalno kot neformalno, presečna tema ciljev trajnostnega razvoja.
Stefano Piziali z We World je v zaključni refleksiji izpostavil tri ključne sklepe projekta #MigratED:
- Pomen medijske pismenosti, ki ni samo pogoj za premostitev digitalne vrzeli, ampak tudi sredstvo za vključujoče izobraževanje in spodbujanje kritičnega razmišljanja.
- Pomen inovativnih metod na področju formalnega in neformalnega globalnega učenja za preseganje socialne izključenosti.
- Pomen angažiranja mladih kot zagovornikov družbenih sprememb in reform.
Platforma SLOGA je partner projekta #MigratED (Digitalna orodja za okrepljene teme migracij in človekovih pravic v izobraževanju). Projektne aktivnosti #MigratED v Sloveniji sofinancirata program Evropske unije Erasmus+ in Ministrstvo za javno upravo.