Na PIC – Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja so skupaj z Mirovnim inštitutom pripravili pregled razmer in priporočila, ki se bodo obravnavana v sklopu univerzalnega periodičnega pregleda Sveta za človekove pravice ZN (UPR – Universal Periodic Review). 

V poročilu so obravnavali več področij – osebe brez državljanstva, izbrisane, dostop do ozemlja (migracije), tujce, ki jim je bila odvzeta prostost (kaznovanje, pogoji bivanja v zaporu), družinske člane tujcev (združevanje družin), sovražni govor in zločine iz sovraštva ter nasilje, ki ga spodbuja sovraštvo.

Ob pregledu stanja so pripravili naslednja priporočila:

1. Slovenija naj sprejme zakon, po katerem bodo izbrisani lahko uredili svoj pravni status. Zakon ne sme vsebovati omejevalnih pogojev in rokov. Država naj sprejme tudi dodatne ukrepe za zagotovitev pravične odškodnine, ki bodo vključevali ukrepe na področju zdravstvene oskrbe, socialnega varstva in pokojnin.

2. Slovenija naj pristopi h Konvenciji o zmanjšanju števila oseb brez državljanstva (1961). Oblikuje naj postopek za ugotavljanje statusa oseb brez državljanstva in sprejme konkretne ukrepe za izboljšanje evidentiranja oseb brez državljanstva.

3. Slovenija naj odpravi sporna določila Zakona o tujcih in naj zagotovi, da bodo vsi posamezniki imeli učinkovit dostop do azilnih postopkov.

4. Slovenija naj spremeni določila Kazenskega zakonika na način, da pomoč in podpora prebežnikom, ki v državo vstopijo na nezakonit način, ne bosta kriminalizirani. Prav tako naj zagotovi enako obravnavo tujcev v kazenskih postopkih ter da bodo pogoji v zaporih skladni z mednarodnimi standardi človekovih pravic. Slovenija naj prav tako poskrbi, da bodo tujci med prestajanjem kazni deležni enake oskrbe kot slovenski državljani.

5. Slovenija naj zagotovi, da določbe nacionalne zakonodaje, ki se nanašajo na združitev družine, v celoti ščitijo pravico do družinskega in zasebnega življenja.

6. Slovenija naj sprejme dodatne ukrepe za boj proti sovražnemu govoru in zločinom iz sovraštva, vključno dodatnim ozaveščanjem in zagotavljanjem učinkovite preiskave, pregona in ustrezne kazni za storilce. Prav tako naj zagotovi primerno podporo žrtvam.

Poročilo lahko najdete TUKAJ.

Vir: PIC