UNICEF Slovenija je pred svetovnim dnevom duševnega zdravja na Trg republike v Ljubljani postavil 90 šolskih omaric. Vsaka od njih vsebuje anonimno zgodbo o stiski otroka ali mladostnika iz Slovenije. S simboličnim odprtjem omaric stiske otrok postavljajo vsem pred oči, ker ne smejo ostati skrite in se je o njih potrebno pogovarjati, saj je to prvi korak do rešitve. Kampanjo Stiske iz omaric je podprl svetovno priznani slovenski umetnik Evgen Čopi Gorišek, omogočila pa sta jo glavni pokrovitelj Novartis in partner Shift, ki je kreativno zasnoval kampanjo.

Vsak 4. mladostnik v Sloveniji se sooča z duševnimi stiskami. Večina pa o stiskah, ki jih doživljajo, ne spregovori z odraslimi in jih poskuša reševati sama. UNICEF Slovenija s kampanjo Stiske iz omaric razkriva zgodbe o stiskah, ki so simbolično skrite v šolskih omaricah – tam, kjer otroci in mladostniki velikokrat skrijejo stvari, za katere ne želijo, da bi jih kdo videl.

90 anonimnih zgodb o stiskah so zaupali otroci, mladi, šolski strokovni delavci, psihologi in terapevti. Stiske iz omaric so na ogled na Trgu republike v Ljubljani, do vključno 11. oktobra. Cilj odpiranja omaric in razkrivanja stisk vsem na očeh, je ozaveščati o pomenu duševnega zdravja otrok in mladih ter hkrati spodbuditi odrasle, da s pogovorom z otroki aktivno pripomorejo k lajšanju in odpravljanju duševnih stisk. Včasih je za to dovolj že preprosto vprašanje, kako se počutiš.

Kampanjo je podprl svetovno priznani slovenski umetnik Evgen Čopi Gorišek s svojo umetniško intervencijo: »Pri tem projektu sodelujem iz dveh razlogov. Eden je ta, da sem si želel sodelovati z UNICEF-om in drugi, da sem se tudi sam soočil s stisko v mladosti. Zato se mi je zdelo prav, da s svojim delom prispevam in pomagam na način, ki je meni blizu. Po vseh prebranih zgodbah o stiskah otrok in mladih sem dobil občutek, da je stiska v resnici ena, razlogov za stisko pa je veliko. Zato s simbolnim pomenom zvezde in z mojimi izmišljenimi liki delim pozitivno energijo in toplino osebam, ki je ne najdejo oziroma ne znajo do nje priti. Vsak, ki je v stiski, potrebuje eno zvezdo, da pazi nanj.«

Kampanja je del dolgoročnega projekta o duševnem zdravju Kako se počutiš, s katero si UNICEF Slovenija prizadeva destigmatizirati pogovor o duševnem zdravju, naslavljati sistemske vrzeli in krepiti kompetence pedagoškega osebja za usmerjeno delo z otroki za krepitev psihosocialne prožnosti. Pri ozaveščevalni kampanji so se povezali s podjetjem Novartis, ki je podprl izvedbo kampanje, agencija Shift pa je pripravila kreativno zasnovo.

V Novartisu skrb za duševno zdravje predstavlja ključen del strategije za dobro počutje zaposlenih, sodelovanje z UNICEF-om pa je njihove aktivnosti nadgradilo z dodatno vsebino o tem, kako pomemben je pogovor o duševnem zdravju ne glede na starost. »Z UNICEF-om smo našli skupni imenovalec v skrbi za duševno zdravje, ki je pomembno v vseh življenjskih obdobjih. S sodelovanjem želimo izpostaviti pomen odkritega pogovora o različnih stiskah, ki mora postati nekaj običajnega. Naj bo svetovni dan duševnega zdravja opomnik vsem nam, da se zavedamo pomena duševnega zdravja in naslovimo morebitne izzive, ki lahko pri tem doletijo nas ali naše najbližje,« je izpostavila Petra Štefanič Anderluh, generalna direktorica Novartisa d.o.o. V okviru sodelovanja bodo v Novartisu ob podpori UNICEF-a izvedli delavnico ozaveščanja zaposlenih o duševnem zdravju otrok.

Duševne težave se pogosto začnejo že zgodaj

Duševno zdravje otrok in mladih je pomemben napovednik zdravja odraslih, saj se polovica vseh duševnih težav začne pred 15. letom starosti, 75 odstotkov vseh duševnih motenj pa se razvije do 25. leta starosti. Takojšnja obravnava je lahko ključna za nadaljnji potek bolezni.

V sodelovanju s strokovnjaki je UNICEF Slovenija pripravil tudi brezplačen priročnik za starše, z nasveti, kako podpreti duševno zdravje otroka in priporočili, kako začeti pogovor z njim. Tisti, ki želijo še dodatno poglobiti svoje znanje, pa se lahko udeležijo brezplačne spletne delavnice. Oboje je dostopno na povezavi www.unicef.si/kakosepocutis/stiske-iz-omaric, kjer je mogoče tudi odpirati virtualne šolske omarice z zgodbami o stiskah.

»Z aktivnostmi želimo otroke in mlade spodbuditi, da stisk ne držijo v sebi. Za to pa je potrebno, da pogovor o stiskah postane del normale. Tako otroci kot odrasli se moramo naučiti prepoznati čustva in občutja in jih izraziti, za kar je potrebno okrepiti posameznike in podporno okolje. Ko potrebujemo pomoč, pa mora biti ta na voljo. Za duševno zdravje smo odgovorni vsi. Temo je zato potrebno naslavljati medresorsko in na vseh nivojih, saj se tiče vseh nas,« je povedala Maja Planinc, organizatorka programov zagovorništva na UNICEF-u Slovenija in vodja projekta Kako se počutiš.

»Želimo si, da kampanja, ki odpira šolske omarice s stiskami, odpre še marsikaj drugega. Da odpre oči glede tega, kaj se dogaja v slovenskih mladostnikih, da odpre dialog med starši ter drugimi odraslimi in otroki, da odpre pot do odločevalcev, ki lahko mladim zagotovijo hitrejšo pomoč, ter odpre več možnosti preventivnega dela z mladimi, saj verjamemo, da se le tako lahko zgodijo korenite družbene spremembe,« sta povedala Sara Grmek in Luka Bajs iz oglaševalske agencije SHIFT, ki je kreativno zasnovala kampanjo.

Šola ima eno od najpomembnejših vlog pri zgodnjem prepoznavanju ogroženih otrok

UNICEF Slovenija poziva odločevalce, da storijo več v prid politik za vzpostavitev celostnega pristopa k pravočasni obravnavi otrok. To zajema sistemsko povezovanje preventivnih in kurativnih storitev za krepitev celotne vertikale obravnave duševnega zdravja.

»Učinkovita preventiva lahko prepreči številne stiske. Eno od najpomembnejših vlog pri zgodnjem prepoznavanju ogroženih otrok ima šola. Podpora duševnemu zdravju in dobremu počutju mora postati del rednega dela znotraj šolskega prostora in biti primerno ter redno izvajana v vseh šolah,« je povedala Maja Planinc, ki meni, da je delo z učitelji in ustvarjanje podpornega šolskega okolja ključno za zagotavljanje boljše prihodnosti otrok in mladostnikov ter posledično celotne družbe. Za dosego tega pa je potrebno, da Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ob sodelovanju z drugimi resorji razvija ukrepe za krepitev šolskega prostora.

Trenutno stanje pa je vse prej kot spodbudno. »Pedagoški in mladinski delavci so preobremenjeni in preslabo opremljeni za prepoznavo stisk in regulacijo čustvenih stanj otrok. V Sloveniji zato opažamo porast primerov medvrstniškega nasilja, slabih medvrstniških odnosov, poslabšanja skupinske dinamike v vrtcih in šolah ter porast asocialnih vedenj, kar vpliva na porast težav v vrtcih in šolah,« je še povedala Maja Planinc.

Na koga se lahko obrnejo otroci in mladi v stiski?

Ko v sebi začutimo stisko, je ključno, da o njej spregovorimo. Otroci in mladi se lahko za pogovor poleg družinskih članov, šolskih strokovnih delavcev, učiteljev in drugih odraslih, obrnejo tudi na kontakte, navedene na: www.unicef.si/kam-se-lahko-obrnes-ko-si-v-stiski-oz-v-tezavah-ko-potrebujes-pogovor-in-pomoc

Vir: Slovenska fundacija za UNICEF