Za gradnjo trajnostne prihodnosti je ključnega pomena krepitev znanja, veščin in stališč, povezanih s trajnostnim razvojem na globalni ravni. Medtem ko so strokovnjaki nujni za reševanje specifičnih izzivov na svojih področjih, je enako pomembno demokratizirati izobraževanje o trajnostnem razvoju v skladu s cilji, ki jih je določila Organizacija združenih narodov. To zagotavlja, da lahko vsakdo pridobi zadostno razumevanje in to znanje vključi v svoje odločitve in prakse, tako na osebni kot na profesionalni ravni. Številna združenja in nevladne organizacije po vsem svetu ponujajo različne pobude za ozaveščanje in izobraževanje o ciljih trajnostnega razvoja (SDGs).

Ena takšnih pobud je od francoske neprofitne organizacije Sulitest. Njen cilj je spodbujati pismenost o trajnosti po vsem svetu. Njeno poslanstvo je oblikovati generacijo voditeljev, državljanov in strokovnjakov, ki bodo sposobni sprejemati informirane in odgovorne odločitve z vključevanjem načel trajnosti v svoja vsakodnevna dejanja (zlasti v skladu s ciljem 4.7 trajnostnega razvoja). Organizacijo podpirajo mednarodne institucije, poleg tega pa je bila prepoznana kot ena izmed izstopajočih pobud v okviru partnerstva Združenih narodov za cilje trajnostnega razvoja; hkrati tudi prispeva k Agendi za trajnostni razvoj do leta 2030. Ima tri akreditacije pri Združenih narodih: status opazovalke pri Skupščini Združenih narodov za okolje, poseben svetovalni status pri Ekonomskem in socialnem svetu Združenih narodov ter od leta 2022 tudi status opazovalke pri UNESCO.

Sulitest je na svoji spletni platformi razvil več orodij, ki spodbujajo globalne državljane, da se seznanijo s cilji trajnostnega razvoja. Najpomembnejše orodje je TASK™ (The Assessment of Sustainability Knowledge), mednarodna certifikacija, zasnovana za zanesljivo in primerjalno ocenjevanje znanja o trajnosti. To je prvo globalno orodje za preverjanje znanja o trajnosti, v obliki 80-minutnega spletnega testa, ki temelji na sistematičnem pristopu k trajnosti in pokriva širok spekter tem, kot so okoljski problemi, družbeni vidiki in različni možni ukrepi za delovanje. Več kot 275.000 ljudi v več kot 100 državah je že opravilo ta test.

TASK je tesno povezan s cilji trajnostnega razvoja Združenih narodov. Matrica znanja, ki je bila uporabljena za razvoj vprašanj, se neposredno zgleduje po 17 ciljih trajnostnega razvoja, sprejetih leta 2015, pa tudi po nedavnih znanstvenih poročilih, kot so poročila IPCC in IPBES, ter trajnostnih okvirjih, kot so planetarne meje in model Doughnut Economics.

Ta pobuda je še posebej pomembna za univerze in druge visokošolske institucije, saj jim test omogoča oceno ravni znanja študentov, spremljanje njihovega napredka in prilagoditev poučevanja. Ponudba tega testa je tudi način, da se te institucije aktivno vključijo v boj za trajnostni razvoj. Po drugi strani učenci ob koncu preizkusa prejmejo potrdilo, ki potrjuje njihove sposobnosti in razumevanje trajnosti. Ker je ta certifikat splošno priznan, ga lahko izpostavijo, da pokažejo svojo predanost in povečajo svojo zaposljivost.

Poleg tega je takšna pobuda bistvenega pomena za demokratizacijo znanja o trajnosti, saj preprečuje, da bi bil to privilegij izključno študentov v specializiranih programih, strokovnjakov na tem področju ali aktivistov, ki se ukvarjajo s temi vzroki.

Kljub temu ta test ostaja razmeroma neznan. Medtem ko Sulitest aktivno spodbuja visokošolske institucije, da sprejmejo in ponudijo to certifikacijo svojim študentom, jih trenutno premalo to počne. Če bi certifikacija TASK postala širše sprejeta in sistematično vključena v študijske programe po svetu, bi lahko igrala ključno vlogo pri spreminjanju praks v smeri trajnostnega razvoja. Z zagotavljanjem trdnih temeljev znanja in veščin bi zagotovila, da bi se vsak prihodnji strokovnjak, ne glede na svojo področje, zavedal o okoljskih, socialnih in gospodarskih izzivih. To ne bi le pomagalo ustvariti bolje informirane generacije, temveč bi tudi uveljavilo trajnost kot osrednji kriterij pri odločanju v podjetjih, institucijah in javnih politikah. Z omogočanjem dostopa do tega učenja za vse, ne bi bil TASK omejen zgolj na strokovnjake ali aktiviste, temveč bi prispeval h kolektivni ozaveščenosti in konkretni akciji za bolj trajnostno prihodnost.

Avtorica: Malou Rigaudeau