Mladi so bili na sedežu ZN v središču pozornosti pred Vrhom o prihodnosti, ki je za svetovne voditelje priložnost brez primere, da obravnavajo sedanje in nove svetovne izzive ter reformirajo zastarele mednarodne institucije.
V dvorani Generalne skupščine ZN so se na začetku dveh „akcijskih dni“ pred vrhom, ki se je začel v nedeljo, 22. septembra, zbrale množice mladih z vsega sveta.
Felipe Paullier, prvi pomočnik generalnega sekretarja ZN za mladinske zadeve, je vrh prihodnosti opisal kot enkratno priložnost, da se preoblikuje večstranski sistem in da mladi postanejo njegova osrednja točka.
Priprava terena
„Pred desetimi leti bi bil dan, kot je današnji, nepredstavljiv: dan na uradnem programu Združenih narodov, posvečen mladim,“ je dejal.
„Dan, ko ta hiša priznava, da je vsak program – pa naj gre za spol, podnebje, mir in varnost, trajnostni razvoj ali človekove pravice -, katerega medsektorski element je mladinska agenda.“
Mladi so v pripravah na vrh „odločilno prispevali k oblikovanju pokrajine“, je dejal Terry Otieno, socialni zagovornik iz Kenije in član glavne skupine za otroke in mlade pri ZN.
Oblikovanje prihodnosti
Voditelji naj bi sprejeli pakt za prihodnost, ki zajema trajnostni razvoj in s tem povezano financiranje, mir in varnost, znanost, tehnologijo in inovacije, mlade in prihodnje generacije ter preoblikovanje svetovnega upravljanja.
V prilogi bosta tudi globalni digitalni dogovor in deklaracija o prihodnjih generacijah.
Preučujejo tudi predloge za reformo mednarodne finančne arhitekture in Varnostnega sveta ZN, ki sta bila ustanovljena pred približno osmimi desetletji, v času, ko so bile številne države še pod kolonialno oblastjo.
Mlada aktivistka Areej iz Jemna je pripomnila, da bodo odločitve, sprejete danes, vplivale na otroke, ki se bodo rodili čez nekaj let.
„Kar bomo storili zdaj, bo oblikovalo njihov svet, ki bo opredeljen s konflikti, revščino in strahom ali z upanjem, varnostjo in priložnostmi,“ je dejala. „Vprašati se moramo: ali smo pripravljeni ukrepati, da bo vsak otrok lahko uspešno živel?“
Proti mladinskemu „simbolizmu”
Mladi menijo, da je njihovo sodelovanje pri zadevah ZN najbolje opisati kot „simbolizem“, je pokazala anketa, ki je bila izvedena v živo v sobi pred dialogom z generalnim sekretarjem Antóniom Guterresom.
Caleb Brathwaite, predsednik Sveta za razvoj mladih Barbadosa, nad rezultati ni bil presenečen, saj je spomnil, da je generalni sekretar nedavno dejal, da so sedanji večstranski sistem „zgradili naši stari starši“.
Bal se je, da bo pakt za prihodnost „zgolj dogovor“, in pozval k ukrepanju, vključno z ustanovitvijo podružnic Urada ZN za mlade po vsem svetu.
Mlade je tudi pozval, naj „držijo noge naših vlad pri ognju“, da bi zagotovili uresničitev poglavja pakta, ki zajema mlade in prihodnje generacije.
Prisluhnite nam
„Najbolj zahrbtno pri simbolizmu je, da se naše zgodbe delijo z drugimi, vendar dejansko ne služijo za nadaljnje ukrepanje,“ je dejala Daphne Frias, mladinska aktivistka in organizatorka.
„Naši glasovi zasedajo prostore, a potem ostanejo nemi.“
Daphne je dejala, da je resnično čas, da prisluhnemo njeni generaciji. Poudarila je tudi, da se mladi ne soočajo le z ovirami pri sodelovanju z ZN, temveč tudi z ovirami pri iskanju zaposlitve v tem globalnem organu, in sicer z vidika izobrazbe, jezika in drugih zahtev.
Zavezani k reformam
Generalni sekretar je ugotovil, da trenutno „narašča zanimanje in se oblikujejo nekateri mehanizmi za poslušanje mladih“, vendar je dodal, da „je treba še veliko storiti“.
Sodelovanje mladih v procesih odločanja zahteva izvedbo več reform, kar po njegovih besedah v medvladni organizaciji, kot so Združeni narodi, „ni enostavno“.
Guterres je dejal, da je zagotavljanje sodelovanja mladih, civilne družbe in drugih v procesih odločanja osrednji vidik vrha prihodnosti in predlaganih reform.
„To je naloga, s katero se mora naš urad zdaj zelo močno ukvarjati,“ je dejal in izrazil popolno zavezanost dnevom pogajanj in doseganja soglasja, ki so pred nami.
Vrh o prihodnosti je potekal od 22. do 23. septembra, tik pred začetkom letne razprave v dvorani Generalne skupščine ZN.
Vir: UN News