Nova uredba EU o okoljsko primerni zasnovi za trajnostne izdelke je začela veljati in prinaša pomembne spremembe na področju okoljskih standardov za izdelke na trgu EU. Ta uredba nadgrajuje obstoječo direktivo, ki je bila osredotočena predvsem na izdelke, ki porabljajo energijo, in širi njen obseg na skoraj vse kategorije fizičnih izdelkov. Cilj uredbe je izboljšati krožnost in energijsko učinkovitost ter druge vidike okoljske trajnostnosti izdelkov.
V središču uredbe je vključevanje okoljskih vidikov v vse faze razvoja izdelka, s poudarkom na zmanjševanju porabe energije in virov. Trajnostni izdelki morajo izpolnjevati določene zahteve, kot so manjša poraba energije, daljša življenjska doba, enostavnost popravila in razstavljanja, manjša vsebnost snovi, ki vzbujajo zaskrbljenost, enostavnost recikliranja, večja vsebnost recikliranih materialov ter manjši ogljični in okoljski odtis skozi življenjski cikel.
Uredba uvaja tudi prepoved uničevanja neprodanega tekstila in obutve, z možnostjo razširitve te prepovedi na druge sektorje. Poleg tega bodo podjetja morala javno objavljati podatke o količini in masi zavrženih izdelkov ter razloge za njihovo zavrženje. Uredba prav tako uvaja obvezna merila za bolj trajnostno porabo javnih sredstev pri javnih naročilih, ki v EU znašajo približno 1,8 bilijona evrov letno.
EU s to uredbo nadaljuje svojo dolgoletno prakso spodbujanja trajnostnih praks, ki prinašajo koristi za podjetja, potrošnike in okolje. V letu 2021 so obstoječi ukrepi za okoljsko primerno zasnovo že prinesli potrošnikom prihranek pri stroških energije v višini 120 milijard evrov in omogočili 10-odstotno zmanjšanje letne porabe energije za izdelke, zajete v teh ukrepih. Nova uredba obljublja dodatne koristi z izboljšanjem trajnostnosti izdelkov na trgu EU.
Vir: Evropska komisija