Po uničujočem potresu z magnitudo 7,7, ki je 28. marca prizadel Mjanmar, je ogroženih na milijone otrok, kar je še poslabšalo že tako težke humanitarne razmere v državi. UNICEF Slovenija zbira pomoč za otroke in družine v Mjanmaru. S poslanim SMS-om s ključno besedo UNICEF10 na 1919 darujete 10 evrov.
UNICEF opozarja na vse hujše posledice za otroke in družine v Mjanmaru, saj se potrebe povečujejo iz ure v uro, popotresni sunki pa se nadaljujejo. Mednarodno skupnost poziva k takojšnjemu humanitarnemu odzivu in podpri prizadevanjem za reševanje življenj otrok in družin.
»Ta potres je še en hud udarec za otroke v Mjanmaru – mnogi od njih so že pred tem živeli sredi spopadov, razseljeni in v velikem pomanjkanju,« je povedala UNICEF-ova izvršna direktorica Catherine Russell. »V nekaj minutah so izgubili bližnje, domove in dostop do osnovnih storitev. Potrebe na terenu so ogromne in se iz ure v uro povečujejo.«
Potres in popotresni sunki so povzročili obsežno uničenje v osrednjem Mjanmaru, vključno z regijami Mandalaj, Nepjido, Sagaing, Bago in Shan. Po uradnih podatkih je umrlo več kot 1.600 ljudi, več kot 3.400 jih je bilo ranjenih, med njimi veliko otrok. Pričakuje se, da se bo število smrtnih žrtev še povečalo, saj se iskalne in reševalne operacije nadaljujejo, vse bolj pa postaja tudi jasna razsežnost te katastrofe.
Številne hiše, šole, bolnišnice in kritična infrastruktura so utrpeli ogromno škodo. Zaradi zemeljskih plazov in porušenih cest so mnoge skupnosti ostale brez elektrike in mobilnega signala.
Številne družine, ki so se že pred tem spopadale z izjemno slabimi življenjskimi pogoji, se zdaj soočajo s še večjimi težavami, saj imajo še bolj omejen dostop do pitne vode, zdravstvenega varstva in ustreznega zatočišča.
Otroci so med najbolj prizadetimi – soočajo se z večjim tveganjem za poškodbe, travme, ločitve od družin in nadaljnje krhanje še tistega drobca stabilnosti, ki so jo imeli. UNICEF-ove ekipe so na terenu na najbolj prizadetih območjih, kjer v sodelovanju s partnerji in lokalnimi reševalci ocenjujejo razsežnost potreb in zagotavljajo nujno pomoč.
V okviru začetnega humanitarnega odziva UNICEF mobilizira 80 ton življenjsko pomembnih potrebščin, vključno z zdravstvenimi kompleti, medicinskimi pripomočki, šotori in higienskimi kompleti, kot so milo, higienski vložki in razkužila, za takojšnjo dostavo otrokom in družinam, ki jih nujno potrebujejo.
»Otroci v Mjanmaru se soočajo s krizo sredi krize,« je povedala Catherine Russell. »UNICEF pospešeno zagotavlja pomoč, ki rešuje življenja, odzvala se je tudi mednarodna skupnost, vendar je nujno potrebnih še več sredstev za reševanje in zaščito življenj otrok in njihovih družin. Hkrati potrebujemo varen, hiter in neoviran humanitarni dostop do prizadetih območij, da bomo lahko pomagali tistim, ki pomoč nujno potrebujejo.«
V Mjanmaru se odvija ena najbolj zapletenih humanitarnih kriz na svetu. Že pred potresom je pomoč potrebovalo več kot 6,5 milijona otrok, pri čemer je med razseljenimi ljudmi vsak tretji otrok. Kljub temu financiranje humanitarnega odziva ostaja močno podhranjeno, saj je bilo doslej prejetih manj kot 10 odstotkov vseh potrebnih sredstev za humanitarno pomoč otrokom v letošnjem letu.
UNICEF poziva k nujnemu financiranju humanitarnega odziva, da bi lahko povečali zagotavljanje življenjsko pomembne pomoči otrokom in družinam, ki jih je prizadel potres – vključno s čisto pitno vodo, zdravstveno oskrbo, zaščito, psihosocialno podporo in izobraževanjem v kriznih žariščih.
Vir: Slovenska fundacija za UNICEF