Otroci v mnogih državah na Bližnjem vzhodu se danes bolj kot kdaj koli prej soočajo s kruto resničnostjo – z življenjem sredi negotovosti in nasilja. 

V zadnjih mesecih je več držav v regiji zajel porast nasilja in napadov, ki v življenjih otrok terjajo pretresljiv davek. V skoraj vsakem od napadov so med ubitimi tudi otroci. V manj kot letu dni je bilo v Palestini, Izraelu, Libanonu in na Golanski planoti ubitih na tisoče otrok. Še veliko več dečkov in deklic pa je bilo ranjenih, kar je za vedno zaznamovalo njihova telesa in pustilo posledice na njihovem duševnemu zdravju. Mnogi otroci so bili prisiljeni zapustiti svoje domove in sedaj živijo v stalni negotovosti in strahu.

Razmere za otroke bi se lahko še poslabšale. Vsako stopnjevanje nasilja v regiji bo imelo hude humanitarne posledice, saj bo ogrozilo življenja in blaginjo še več otrok. To bo imelo tudi dolgotrajne posledice za možnosti vzpostavitve miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu. Takojšnja deeskalacija je nujna za zaščito življenj in dobrobiti otrok, saj so alternative nesprejemljive.

UNICEF še naprej poziva vse strani, naj v skladu s svojimi odgovornostmi po mednarodnem humanitarnem pravu zagotovijo največjo mogočo zadržanost ter zaščitijo civiliste in ključne storitve, od katerih je odvisno njihovo preživetje. Otroci imajo pravico do zaščite pred nasiljem in to pravico je treba vedno spoštovati. 

UNICEF ostaja na terenu in v sodelovanju s partnerji zagotavlja ključne storitve in zaloge za podporo in zaščito otrok v regiji. A kar ti otroci najbolj potrebujejo, so mir in varnost ter možnost za dostojno življenje brez pomanjkanja in strahu. To pa se začne z deeskalacijo, trajno politično rešitvijo in obljubo svetlejše prihodnosti.