V HSE, katere vizija je ostati odgovoren nosilec zelenega prehoda Slovenije, si prizadevajo za krepitev energetske pismenosti in širjenje energetskega znanja med mladimi. Zato so tudi v letošnjem letu podprli projekt Ekokviz, ki ga že 17. leto izvaja Ekošola in v katerem sodeluje več kot 240 osnovnih šol.
Osnovnošolci v sklopu projekta Ekokviz pridobivajo nova znanja, tudi s področja energetike, predvsem pa se ozaveščajo o pomenu ohranjanja narave. V letošnjem letu bodo podrobno preučevali področje hrane in ogljičnega odtisa, spoznavali pomen čebel in drugih opraševalcev, najstarejši pa se bodo srečali s področjem učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije. S projektom se mladi učijo širšega razmišljanja in iskanja rešitev za lokalne okoljske izzive.
V sklopu projekta je 28. avgusta v Čatežu potekala letna konferenca vseh koordinatorjev projektov, ki jih izvaja Ekošola. V imenu HSE je zbrane nagovorila Nadja Prosen Verbič iz Službe za odnose z javnostmi in tržno komuniciranje HSE ter izpostavila pomen energije, ki bo tudi v šolah postala vse pogostejša tema, saj je zavedanje o njeni nesamoumevnosti še kako potrebno. O tem je dejala: »Živimo v zahtevnem obdobju, ko bo energijo iz fosilnih goriv potrebno nadomestiti z energijo iz obnovljivih virov, zato je izredno pomembno, da se že naši otroci zavedajo, da elektrika ne priteče iz vtičnic, pač pa jo ustvarjajo energetski objekti.« Zahvalila se je učiteljem za njihov trud in kreativnost, ki ga vlagajo v prihodnje generacije, saj bodo prav te živele z naravo, okoljem in infrastrukturo, ki jim jo bodo zapustili.
Vir: HSE, SLOGA