Med tridnevnim obiskom Libanona sva bila priča opustošenju ter strahu in zmedi, ki vladata med ljudmi. Njihova prihodnost je negotova, dokler je njihova država tarča napadov. Vojna, za katero si je svet želel, da bi se ji Libanon izognil, je v polnem pogonu in je že sprožila katastrofo.
Obiskala sva zavetišča in neformalna šotorska naselja, govorila sva s prizadetimi skupnostmi ter se srečala z vladnimi uradniki in partnerji civilne družbe, ki se dan in noč odzivajo na potrebe. Vsak posameznik nosi svojo zgodbo – zgodbo o prisilni preselitvi in številnih bojih. Obiskala sva tudi mejni prehod Masna med Libanonom in Sirijo, ki jo je prečkalo že je več sto tisoč ljudi, kar še dodatno otežuje humanitarni odziv.
Družine živijo v veliki nevarnosti. S poglabljanjem spopadov se povečuje tudi psihološki davek na prebivalstvo, zlasti med otroki in mladimi. Skoraj vsak otrok v Libanonu je bil na nek način prizadet. Mnogi so bili žrtve bombardiranja, izgubili so svoje bližnje, domove in dostop do izobraževanja. Soočajo se z negotovo prihodnostjo, ki jo bodo morda preživeli v še večji revščini.
Prizadetih je približno 1,2 milijona ljudi, kar ima velik vpliv na najranljivejše skupnosti. Skoraj 190.000 razseljenih oseb trenutno biva v več kot 1.000 objektih, več sto tisoč pa jih išče košček varnosti pri družini in prijateljih.
UNICEF in Svetovni program za hrano (WFP) sta se na terenu odzvala z roko v roki, da bi zagotovila ključno podporo po vsem Libanonu. WFP je na strateških lokacijah pozicioniral zaloge hrane, s čimer vsak dan zagotavlja pripravljene obroke hrane za približno 200.000 ljudi, zagotavlja pa tudi finančno pomoč. UNICEF v sodelovanju z vlado, ministrstvi in partnerji zagotavlja osnovno pomoč za otroke in njihove družine – osnovno zdravstveno oskrbo, komplete za čisto pitno vodo in higieno, vzmetnice in odeje – ter storitve psihosocialne podpore, s katerimi se odziva na duševne stiske otrok, ki so nastanjeni v zavetiščih.
Opaziti je izjemno solidarnost med libanonskimi skupnostmi, ki se v teh težkih časih medsebojno podpirajo. Vendar je zaradi obsega in kompleksnosti potreb, skupaj z že obstoječimi ranljivostmi in pritiskom na socialne storitve, socialna struktura na veliki preizkušnji. Tudi to je potrebno vzeti v zakup pri našem odzivu, zato je potrebna tudi pomoč že tako ranljivim gostiteljskim skupnostim in odzivanjem na njihove potrebe.
Kljub temu, da so nekatere družine pobegnile pred neposredno nevarnostjo, se še naprej počutijo ogrožene. Starši so zaskrbljeni glede varnosti otrok, tudi v novih zavetiščih. Nujno je treba zagotoviti zaščito civilistov, kot to določa mednarodno humanitarno pravo, ki mora biti spoštovano. Vse strani morajo dati prednost tudi zaščiti civilne infrastrukture. To vključuje zaščito šol, bolnišnic in vodovodnih sistemov ter zagotavljanje varnega prehoda za civiliste, ki bežijo z območij spopadov. Noben otrok ne sme biti izpostavljen neselektivni uporabi eksplozivnega orožja na naseljenih območjih. Prav tako je treba zaščititi vse, ki poskušajo pomagati pri reševanju življenj.
UNICEF in WFP se kot agenciji za pomoč pripravljata na povečanje obsega potreb. Medtem ko še naprej zagotavljamo takojšnjo nujno pomoč, je ključnega pomena, da se mobilizira podpora, ki bo omogočila obsežnejši odziv. Za zagotavljanje pomoči potrebujemo dodatna sredstva, ki niso vezana na pogoje. Mednarodno skupnost pozivamo, naj podpre ta prizadevanja in sodeluje pri ohranjanju odprtih pristanišč in oskrbovalnih poti, strani v konfliktu pa pozivamo, naj zagotovijo zaščito teh poti, da se omogoči neoviran dostop humanitarne pomoči do tistih, ki jo potrebujejo.
Kar otroci in družine v Libanonu najbolj potrebujejo, je končanje te vojne. Zaščititi jih je treba pred nasiljem, jim zagotoviti, da bodo lahko prejeli nujno pomoč in storitve, ter preprečiti nadaljnje poslabšanje razmer. Spopadi se morajo takoj prenehati.
UNICEF Slovenija zbira sredstva za pomoč otrokom v Libanonu in Gazi. Pomagate lahko:
- Pošljite SMS OTROCI10 na 1919 in darujete 10 €
- Darujte na https://unicef.si/doniraj/humanitarna-kriza-v-gazi
Vir: Slovenska fundacija za UNICEF