Oranžno gospodarstvo, znano tudi kot ustvarjalno gospodarstvo, nastane, ko se prepletajo ustvarjalnost, kulturna dediščina in gospodarska rast. Ta pojem sta skovala nekdanji kolumbijski predsednik Iván Duque Márquez in nekdanji kulturni minister Felipe Buitrago. Zajema dejavnosti, kot so film, glasba, oblikovanje in moda, ter predstavlja pomembno gospodarsko silo, ki spodbuja inovacije in ustvarja delovna mesta.

Oranžno gospodarstvo igra ključno vlogo pri pospeševanju ciljev trajnostnega razvoja (SDG-ji) z ustvarjanjem zaposlitvenih priložnosti, spodbujanjem vključevanja in sodelovanja ter izboljšanjem izobraževanja. Čeprav kulturni sektor v ciljih trajnostnega razvoja ni izrecno omenjen, je bistven za doseganje teh ciljev, saj spodbuja kulturno izmenjavo in sodelovanje.

Primeri, kot so podjetje Samra Leathers v Etiopiji, ki ga vodi Samrawit Mersiehazen, ter projekt Yatto v Maroku, kažejo, kako lahko ustvarjalni sektor prinese pomembne gospodarske in družbene koristi. Oranžno gospodarstvo pomaga tudi pri spodbujanju miru, kar se je pokazalo v kolumbijski skupnosti Comuna 13, kjer je glasba zmanjšala nasilje in spodbudila razvoj skupnosti.

Poudarjen je pomen ohranjanja kulturne dediščine, saj je ta ključna za oblikovanje prihodnosti. Oranžno gospodarstvo tako dokazuje, da je mogoče z ustvarjalnostjo spodbuditi gospodarsko rast, ohraniti kulturo in doseči družbeni napredek.

Vir: UN News