Mednarodni dan domorodnih ljudstev sveta poudarja temo “Varstvo pravic domorodnih ljudstev v prostovoljni izolaciji in začetnih stikih” in opozarja na približno 200 domorodnih skupin, ki živijo v odmaknjenih gozdovih po vsem svetu. Te skupine se preživljajo z lovom in nabiralništvom ter se v celoti zanašajo na svoje naravno okolje. Generalni sekretar ZN António Guterres je poudaril, da so avtohtona ljudstva ključnega pomena za globalno biotsko raznovrstnost in ohranjanje okolja, ter dejal, da je “njihovo preživetje naše preživetje”.

Domorodne skupnosti, ki predstavljajo približno šest odstotkov svetovnega prebivalstva in vključujejo približno 5.000 kultur, se soočajo s hudimi izzivi, kot so nasilje, krčenje gozdov in degradacija zemljišč zaradi ekstraktivnih industrij, kot sta rudarstvo in kmetijstvo. Te grožnje ogrožajo njihov obstoj in ekološko ravnovesje, ki ga vzdržujejo. Darío Mejía Montalvo, vodja domorodcev iz Kolumbije, je poudaril njihovo vlogo varuhov okolja in poudaril pomen vrednotenja ozemlja in biotske raznovrstnosti pred kapitalom. Opozoril je, da vpliv na domorodna ozemlja ne vpliva le na njihove pravice, temveč tudi na celotno človeštvo.

Odbor ZN za kritične minerale za energetski prehod, ki je bil ustanovljen za usmerjanje prehoda s fosilnih goriv na obnovljive vire energije, želi zagotoviti, da bo ta prehod koristil vsem, tudi avtohtonim skupnostim. Mejía Montalvo je poudaril potrebo po vrnitvi k domorodni duhovnosti in kolektivnemu delu ter opozoril, da tehnološke rešitve, kot je umetna inteligenca, ne morejo nadomestiti teh ključnih prispevkov pri reševanju izzivov podnebnih sprememb.

Tema mednarodnega dneva poudarja tudi pravico domorodnih ljudstev do zaščite pred neželenimi stiki, ki lahko privedejo do nalezljivih bolezni in kulturnih motenj. Guterres je pozval k varovanju njihovih pravic do mirnega in dostojanstvenega življenja ter poudaril pomen ohranjanja njihovih edinstvenih kultur in sistemov znanja v korist vsega človeštva.

Vir: UN News