Po prvih analizah, ki jih je objavil UNICEF v času, ko se svetovni voditelji zbirajo na Vrhu o prehrani za rast (Nutrition for Growth Summit) v Parizu, bo zaradi nedavnega in napovedanega zmanjšanja sredstev za humanitarno pomoč vsaj 14 milijonov otrok po svetu občutilo motnje pri prehranski podpori in storitvah. Zaradi tega bodo izpostavljeni večjemu tveganju hude podhranjenosti in smrti. UNICEF Slovenija z novo kampanjo zbira sredstva za pomoč podhranjenim otrokom po svetu.
Kriza financiranja humanitarnih programov se odvija v času, ko otroci bolj kot kadarkoli prej potrebujejo pomoč, saj se soočajo z rekordno stopnjo razseljevanja, novimi in dolgotrajnimi konflikti, izbruhi bolezni in smrtonosnimi posledicami podnebnih sprememb. Vse to pa ogroža njihov dostop do ustrezne prehrane za preživetje in zdrav razvoj.
»V zadnjih desetletjih smo zaradi skupne zavezanosti in trajnih naložb dosegli izjemen napredek pri zmanjševanju podhranjenosti otrok po vsem svetu,« je povedala Catherine Russell, izvršna direktorica UNICEF-a. »Od leta 2000 se je število otrok, mlajših od pet let, ki zaradi podhranjenosti zaostajajo v rasti, zmanjšalo za 55 milijonov, rešili pa smo tudi življenja milijonov akutno podhranjenih otrok. Vendar pa bo drastično zmanjšanje sredstev globoko zarezalo v te dosežke in dodatno ogrozilo življenja več milijonov otrok.«
Dodatni vplivi krize financiranja humanitarnih programov pomoči v 17 prednostnih državah:
- Več kot 2,4 milijona otrok, ki trpijo zaradi hude akutne podhranjenosti, bi lahko do konca leta 2025 ostalo brez dostopa do terapevtske hrane, ki rešuje življenja.
- Do 2.300 življenjsko pomembnih stabilizacijskih centrov, ki zagotavljajo ključno oskrbo za otroke s hudo podhranjenostjo, ki jo spremljajo zdravstveni zapleti, je v nevarnosti, da bodo prisiljeni zapreti svoja vrata ali močno zmanjšati obseg storitev pomoči.
- Ogroženo je delovanje skoraj 28.000 ambulantnih centrov za terapevtsko zdravljenje podhranjenosti, ki jih podpira UNICEF; nekateri med njimi so že prenehali delovati.
Na območjih, kjer vladajo nestabilne razmere ali humanitarne krize, je stopnja hude akutne podhranjenosti otrok, mlajših od pet let, zelo visoka. Posebej ranljive so tudi mladostnice in ženske. Še pred zmanjšanjem financiranja humanitarnih programov se je število nosečnic, doječih žensk in mladostnic, ki trpijo zaradi akutne podhranjenosti, od leta 2020 povečalo s 5,5 na 6,9 milijona – ali za 25 odstotkov. UNICEF pričakuje, da se bodo te številke brez nujno potrebnega odziva donatorjev in vladnih naložb še povečale.
»UNICEF poziva vlade in donatorje, naj dajo prednost naložbam v zdravstvene in prehranske programe za otroke, nacionalne vlade pa poziva, naj namenijo več sredstev za domače prehranske in zdravstvene storitve. Dobra prehrana je temelj preživetja in razvoja otrok, naložbe vanjo pa se izjemno dobro povrnejo. Dividende se bodo kazale v močnejših družinah, družbah in državah ter stabilnejšem svetu,« je povedala Catherine Russell.
UNICEF ostaja na terenu in vztraja pri pomoči otrokom po vsem svetu, s prednostnim izvajanjem učinkovitih programov, optimizacijo virov in ukrepi za zmanjšanje stroškov. Vendar je potrebno nujno in takojšnje ukrepanje, če želimo ublažiti vpliv svetovne krize financiranja humanitarnih programov, ki jih ta pušča na življenjih otrok, zaščititi najranljivejše in zagotoviti njihovo prihodnost.
Da bi na dolgi rok odpravili podhranjenost otrok in mater – tudi s preventivo, odkrivanjem in zdravljenjem podhranjenosti – je UNICEF leta 2023 ustanovil Sklad za prehrano otrok, s podporo UK Foreign Commonwealth and Development Office, fundacije Gates in fundacije Children’s Investment Fund. UNICEF še naprej poziva vlade, partnerje in filantropske donatorje, naj prispevajo v ta sklad, ki rešuje življenja, in podprejo tudi druge fleksibilne instrumente financiranja za otroke in ženske.
Vir: Slovenska fundacija za UNICEF